FFF 50003-1108E
50003-1108E picture photo
Mfg. Part Number
50003-1108E
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER
Datasheet Download
50003-1108E.pdf
Availability of 50003-1108E
QUANTITY
50003-1108E Order Process
Ship out your order
Specifications of 50003-1108E
Internal Part NumberEIS-50003-1108E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions108
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns27
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Current Rating-
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50003-1108E
Related Links50003, 50003-1108E Datasheet, FFF Distributor
50003-1108E Details Description
Related parts for 50003-1108E
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36VIN 5VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTI-VIBRATE GROMMET datasheet.pdf
CONN HDR 5POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf