FFF 50006-5096CLF
50006-5096CLF picture photo
Mfg. Part Number
50006-5096CLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS
Datasheet Download
50006-5096CLF.pdf
Availability of 50006-5096CLF
QUANTITY
50006-5096CLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 50006-5096CLF
Internal Part NumberEIS-50006-5096CLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package54
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingTube
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns32
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50006-5096CLF
Related Links50006-, 50006-5096CLF Datasheet, FFF Distributor
50006-5096CLF Details Description
Related parts for 50006-5096CLF
JUMPER-H9992TR/1852BK/H9992TR10" datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HEAD 9M 470MM IP-67 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 10% 0805 datasheet.pdf