E-Switch 500ASSP3M6QE
500ASSP3M6QE picture photo
Mfg. Part Number
500ASSP3M6QE
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V
Datasheet Download
500ASSP3M6QE.pdf
Availability of 500ASSP3M6QE
QUANTITY
500ASSP3M6QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 500ASSP3M6QE
Internal Part NumberEIS-500ASSP3M6QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information500A Series RoHS Cert of Compliance
3D Model500ASSPxM6xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series500A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard
Actuator Length3.10mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel3.05mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500ASSP3M6QE
Related Links500ASS, 500ASSP3M6QE Datasheet, E-Switch Distributor
500ASSP3M6QE Details Description
Related parts for 500ASSP3M6QE
CONN FERRULE DIN 14AWG BLUE datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS34A/ AE34G / APR34A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
OSC VCO 1848-1852MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FORM-A LIMIT RELAY W/2 ALARMS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf