Cornell Dubilier Electronics 500C223T025BA2B
500C223T025BA2B picture photo
Mfg. Part Number
500C223T025BA2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW
Datasheet Download
500C223T025BA2B.pdf
Availability of 500C223T025BA2B
QUANTITY
500C223T025BA2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C223T025BA2B
Internal Part NumberEIS-500C223T025BA2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.05A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C223T025BA2B
Related Links500C223, 500C223T025BA2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C223T025BA2B Details Description
Related parts for 500C223T025BA2B
CAP FILM 0.047UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS SIDE ACT SMT datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 8" WIRE datasheet.pdf
EVAL BOARD ENERGY METER datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
CAP FILM 730UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ - SMD datasheet.pdf