Littelfuse 500E16PT25.5
500E16PT25.5 picture photo
Mfg. Part Number
500E16PT25.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED .500E 25.5KV
Datasheet Download
500E16PT25.5.pdf
Availability of 500E16PT25.5
QUANTITY
500E16PT25.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 500E16PT25.5
Internal Part NumberEIS-500E16PT25.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated25500VAC (25.5kV)
Current500mA
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.563" Dia x 17.500" L (39.69mm x 444.50mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500E16PT25.5
Related Links500E16, 500E16PT25.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
500E16PT25.5 Details Description
Related parts for 500E16PT25.5
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 132V 1.75A datasheet.pdf