Rubycon 500LSU2200MNB64X119
500LSU2200MNB64X119 picture photo
Mfg. Part Number
500LSU2200MNB64X119
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
500LSU2200MNB64X119.pdf
Availability of 500LSU2200MNB64X119
QUANTITY
500LSU2200MNB64X119 Order Process
Ship out your order
Specifications of 500LSU2200MNB64X119
Internal Part NumberEIS-500LSU2200MNB64X119
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSU
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.5A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500LSU2200MNB64X119
Related Links500LSU220, 500LSU2200MNB64X119 Datasheet, Rubycon Distributor
500LSU2200MNB64X119 Details Description
Related parts for 500LSU2200MNB64X119
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 26POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
VRL GEARBOX 3:1 FRAME: 70 datasheet.pdf
150UF 200V 16X25 datasheet.pdf