Rubycon 500MXH120MEFCSN25X35
500MXH120MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
500MXH120MEFCSN25X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
500MXH120MEFCSN25X35.pdf
Availability of 500MXH120MEFCSN25X35
QUANTITY
500MXH120MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 500MXH120MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-500MXH120MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500MXH120MEFCSN25X35
Related Links500MXH120M, 500MXH120MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
500MXH120MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 500MXH120MEFCSN25X35
VARISTOR 7.1V 150A 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE-APR40A/ AE40G / APR40A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED VERO29 3500K 10KLM 90CRI WW datasheet.pdf
2,2UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf