Johanson Technology Inc. 500R07S110GV4T
500R07S110GV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R07S110GV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
500R07S110GV4T.pdf
Availability of 500R07S110GV4T
QUANTITY
500R07S110GV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R07S110GV4T
Internal Part NumberEIS-500R07S110GV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R07S110GV4T
Related Links500R07S, 500R07S110GV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500R07S110GV4T Details Description
Related parts for 500R07S110GV4T
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 3/110 AR UC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 25W datasheet.pdf