Johanson Dielectrics Inc. 500R15W473KV4T
500R15W473KV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R15W473KV4T
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
500R15W473KV4T.pdf
Availability of 500R15W473KV4T
QUANTITY
500R15W473KV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R15W473KV4T
Internal Part NumberEIS-500R15W473KV4T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R15W473KV4T
Related Links500R15W, 500R15W473KV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
500R15W473KV4T Details Description
Related parts for 500R15W473KV4T
RES SMD 24.3K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 2.5X3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf