Johanson Technology Inc. 500S42E102JV4E
500S42E102JV4E picture photo
Mfg. Part Number
500S42E102JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1111
Datasheet Download
500S42E102JV4E.pdf
Availability of 500S42E102JV4E
QUANTITY
500S42E102JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 500S42E102JV4E
Internal Part NumberEIS-500S42E102JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500S42E102JV4E
Related Links500S42E, 500S42E102JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500S42E102JV4E Details Description
Related parts for 500S42E102JV4E
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
TUBE EXTENSION M12 500MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf