Silicon Labs 500SEAE-ACF
500SEAE-ACF picture photo
Mfg. Part Number
500SEAE-ACF
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG CMOS 2.5V 150PPM OE SMD
Datasheet Download
500SEAE-ACF.pdf
Availability of 500SEAE-ACF
QUANTITY
500SEAE-ACF Order Process
Ship out your order
Specifications of 500SEAE-ACF
Internal Part NumberEIS-500SEAE-ACF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Oscillators and Voltage Controlled Oscillators
Featured ProductSi500 Low Jitter Silicon Oscillators
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi500S
PackagingTube
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range900kHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±150ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)13.1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10.7mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500SEAE-ACF
Related Links500SE, 500SEAE-ACF Datasheet, Silicon Labs Distributor
500SEAE-ACF Details Description
Related parts for 500SEAE-ACF
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf