Johanson Dielectrics Inc. 500X07W472MV4T
500X07W472MV4T picture photo
Mfg. Part Number
500X07W472MV4T
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
500X07W472MV4T.pdf
Availability of 500X07W472MV4T
QUANTITY
500X07W472MV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500X07W472MV4T
Internal Part NumberEIS-500X07W472MV4T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500X07W472MV4T
Related Links500X07W, 500X07W472MV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
500X07W472MV4T Details Description
Related parts for 500X07W472MV4T
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COUNTER N PRESET 16-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/GRY 2.7-3.9 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 720MHZ 423FCBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 315MM 230/400VAC datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 14 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
MBXL VERT HDR 1P+24S+1P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf