Silicon Labs 501AAA25M0000DAG
501AAA25M0000DAG picture photo
Mfg. Part Number
501AAA25M0000DAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA25M0000DAG.pdf
Availability of 501AAA25M0000DAG
QUANTITY
501AAA25M0000DAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA25M0000DAG
Internal Part NumberEIS-501AAA25M0000DAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA25M0000DAG
Related Links501AAA25, 501AAA25M0000DAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA25M0000DAG Details Description
Related parts for 501AAA25M0000DAG
CABLE STRAIN RELIEF GREEN 25/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 3S FIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf