Silicon Labs 501AAA27M0000BAFR
501AAA27M0000BAFR picture photo
Mfg. Part Number
501AAA27M0000BAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA27M0000BAFR.pdf
Availability of 501AAA27M0000BAFR
QUANTITY
501AAA27M0000BAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA27M0000BAFR
Internal Part NumberEIS-501AAA27M0000BAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package1,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA27M0000BAFR
Related Links501AAA27, 501AAA27M0000BAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA27M0000BAFR Details Description
Related parts for 501AAA27M0000BAFR
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 40A 170VDC BOLT datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf