Silicon Labs 501AAA27M0000BAFR
501AAA27M0000BAFR picture photo
Mfg. Part Number
501AAA27M0000BAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA27M0000BAFR.pdf
Availability of 501AAA27M0000BAFR
QUANTITY
501AAA27M0000BAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA27M0000BAFR
Internal Part NumberEIS-501AAA27M0000BAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package1,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA27M0000BAFR
Related Links501AAA27, 501AAA27M0000BAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA27M0000BAFR Details Description
Related parts for 501AAA27M0000BAFR
IC DECODER 3-8 LINE 16-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CHIME datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 7POS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 12POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO34 datasheet.pdf