Silicon Labs 501AAA27M0000DAFR
501AAA27M0000DAFR picture photo
Mfg. Part Number
501AAA27M0000DAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA27M0000DAFR.pdf
Availability of 501AAA27M0000DAFR
QUANTITY
501AAA27M0000DAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA27M0000DAFR
Internal Part NumberEIS-501AAA27M0000DAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA27M0000DAFR
Related Links501AAA27, 501AAA27M0000DAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA27M0000DAFR Details Description
Related parts for 501AAA27M0000DAFR
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP SILICON 12PF 5% 16V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 806K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf