Silicon Labs 501AAA27M0000DAFR
501AAA27M0000DAFR picture photo
Mfg. Part Number
501AAA27M0000DAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA27M0000DAFR.pdf
Availability of 501AAA27M0000DAFR
QUANTITY
501AAA27M0000DAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA27M0000DAFR
Internal Part NumberEIS-501AAA27M0000DAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA27M0000DAFR
Related Links501AAA27, 501AAA27M0000DAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA27M0000DAFR Details Description
Related parts for 501AAA27M0000DAFR
IC 2400BPS MODEM CTRL 44-VQFP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 144.9UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
TERM SPLICE 5" datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
HDM 9SMPO090F110O LM datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf