Silicon Labs 501AAA50M0000CAFR
501AAA50M0000CAFR picture photo
Mfg. Part Number
501AAA50M0000CAFR
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA50M0000CAFR.pdf
Availability of 501AAA50M0000CAFR
QUANTITY
501AAA50M0000CAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA50M0000CAFR
Internal Part NumberEIS-501AAA50M0000CAFR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA50M0000CAFR
Related Links501AAA50, 501AAA50M0000CAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA50M0000CAFR Details Description
Related parts for 501AAA50M0000CAFR
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
POWER RELAY ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 160VDC datasheet.pdf