Silicon Labs 501AAA50M0000CAG
501AAA50M0000CAG picture photo
Mfg. Part Number
501AAA50M0000CAG
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA50M0000CAG.pdf
Availability of 501AAA50M0000CAG
QUANTITY
501AAA50M0000CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA50M0000CAG
Internal Part NumberEIS-501AAA50M0000CAG
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA50M0000CAG
Related Links501AAA50, 501AAA50M0000CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA50M0000CAG Details Description
Related parts for 501AAA50M0000CAG
GDT 260V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 20M1 C/A datasheet.pdf
VARISTOR 504V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .1" T/H R/A datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GREEN 500' datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf