Silicon Labs 501AAA50M0000CAG
501AAA50M0000CAG picture photo
Mfg. Part Number
501AAA50M0000CAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA50M0000CAG.pdf
Availability of 501AAA50M0000CAG
QUANTITY
501AAA50M0000CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA50M0000CAG
Internal Part NumberEIS-501AAA50M0000CAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA50M0000CAG
Related Links501AAA50, 501AAA50M0000CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA50M0000CAG Details Description
Related parts for 501AAA50M0000CAG
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TOOLING DIE SET FOR APPLICATOR datasheet.pdf
RES .25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER LOW SIDE QUAD POWERSO3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
RES 25M OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 2A RB 23 datasheet.pdf
4.7UF 200V 10X12.5 105C RAD datasheet.pdf