Silicon Labs 501AAA50M0000DAF
501AAA50M0000DAF picture photo
Mfg. Part Number
501AAA50M0000DAF
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA50M0000DAF.pdf
Availability of 501AAA50M0000DAF
QUANTITY
501AAA50M0000DAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA50M0000DAF
Internal Part NumberEIS-501AAA50M0000DAF
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA50M0000DAF
Related Links501AAA50, 501AAA50M0000DAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA50M0000DAF Details Description
Related parts for 501AAA50M0000DAF
IC FLASH 512KBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A datasheet.pdf