Silicon Labs 501ACA100M000CAFR
501ACA100M000CAFR picture photo
Mfg. Part Number
501ACA100M000CAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501ACA100M000CAFR.pdf
Availability of 501ACA100M000CAFR
QUANTITY
501ACA100M000CAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501ACA100M000CAFR
Internal Part NumberEIS-501ACA100M000CAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501ACA100M000CAFR
Related Links501ACA10, 501ACA100M000CAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501ACA100M000CAFR Details Description
Related parts for 501ACA100M000CAFR
BACKSHELL DB15 CLAM SLIM BLACK datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
METALLIC COAT NICKEL LARGE HOOK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf