Silicon Labs 501ACA100M000CAG
501ACA100M000CAG picture photo
Mfg. Part Number
501ACA100M000CAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501ACA100M000CAG.pdf
Availability of 501ACA100M000CAG
QUANTITY
501ACA100M000CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501ACA100M000CAG
Internal Part NumberEIS-501ACA100M000CAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501ACA100M000CAG
Related Links501ACA10, 501ACA100M000CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501ACA100M000CAG Details Description
Related parts for 501ACA100M000CAG
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACT 22-26 AWG TIN datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 4AWG 5/16 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 25VDC 1206 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X2X1" 4A CRS datasheet.pdf
9+9 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
HEATSINK STAR LED 45MM BLK/SLV datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.05A 108 MOHM datasheet.pdf