Silicon Labs 501ACA10M0000BAGR
501ACA10M0000BAGR picture photo
Mfg. Part Number
501ACA10M0000BAGR
Brief Description
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501ACA10M0000BAGR.pdf
Availability of 501ACA10M0000BAGR
QUANTITY
501ACA10M0000BAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501ACA10M0000BAGR
Internal Part NumberEIS-501ACA10M0000BAGR
Standard Package1,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501ACA10M0000BAGR
Related Links501ACA10, 501ACA10M0000BAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501ACA10M0000BAGR Details Description
Related parts for 501ACA10M0000BAGR
IC VIDEO CROSSPOINT SWITCH 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 397 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf