Silicon Labs 501ACA10M0000CAFR
501ACA10M0000CAFR picture photo
Mfg. Part Number
501ACA10M0000CAFR
Brief Description
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501ACA10M0000CAFR.pdf
Availability of 501ACA10M0000CAFR
QUANTITY
501ACA10M0000CAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501ACA10M0000CAFR
Internal Part NumberEIS-501ACA10M0000CAFR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501ACA10M0000CAFR
Related Links501ACA10, 501ACA10M0000CAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501ACA10M0000CAFR Details Description
Related parts for 501ACA10M0000CAFR
IC 8BIT 2PORT BUS SWITCH 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL LP 48VQFN datasheet.pdf
CHROME XC 1 1/4" SILVER 100' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.8A 70 MOHM SMD datasheet.pdf