Silicon Labs 501ACA10M0000DAGR
501ACA10M0000DAGR picture photo
Mfg. Part Number
501ACA10M0000DAGR
Brief Description
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501ACA10M0000DAGR.pdf
Availability of 501ACA10M0000DAGR
QUANTITY
501ACA10M0000DAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501ACA10M0000DAGR
Internal Part NumberEIS-501ACA10M0000DAGR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501ACA10M0000DAGR
Related Links501ACA10, 501ACA10M0000DAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501ACA10M0000DAGR Details Description
Related parts for 501ACA10M0000DAGR
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 10ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 730UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W +/-5VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANSFORMER GROUND FAULT RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC CTRLR DDR2/3 MEM PS 24WQFN datasheet.pdf
RELAY SSR 75A@440VAC 120VAC IN datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf