Silicon Labs 501BAA16M0000DAG
501BAA16M0000DAG picture photo
Mfg. Part Number
501BAA16M0000DAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BAA16M0000DAG.pdf
Availability of 501BAA16M0000DAG
QUANTITY
501BAA16M0000DAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BAA16M0000DAG
Internal Part NumberEIS-501BAA16M0000DAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BAA16M0000DAG
Related Links501BAA16, 501BAA16M0000DAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BAA16M0000DAG Details Description
Related parts for 501BAA16M0000DAG
IC BATT CHARGER LI-ION REG 6DFN datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf