Silicon Labs 501BAA16M0000DAGR
501BAA16M0000DAGR picture photo
Mfg. Part Number
501BAA16M0000DAGR
Brief Description
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BAA16M0000DAGR.pdf
Availability of 501BAA16M0000DAGR
QUANTITY
501BAA16M0000DAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BAA16M0000DAGR
Internal Part NumberEIS-501BAA16M0000DAGR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BAA16M0000DAGR
Related Links501BAA16, 501BAA16M0000DAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BAA16M0000DAGR Details Description
Related parts for 501BAA16M0000DAGR
FIXED IND 12UH 19.1A 5 MOHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SR POLARIZED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-15VOU datasheet.pdf
RES SMD 9.88K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 56POS SNGL PCB datasheet.pdf