Silicon Labs 501BAA50M0000BAF
501BAA50M0000BAF picture photo
Mfg. Part Number
501BAA50M0000BAF
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BAA50M0000BAF.pdf
Availability of 501BAA50M0000BAF
QUANTITY
501BAA50M0000BAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BAA50M0000BAF
Internal Part NumberEIS-501BAA50M0000BAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BAA50M0000BAF
Related Links501BAA50, 501BAA50M0000BAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BAA50M0000BAF Details Description
Related parts for 501BAA50M0000BAF
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf