Silicon Labs 501BCA16M0000BAG
501BCA16M0000BAG picture photo
Mfg. Part Number
501BCA16M0000BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCA16M0000BAG.pdf
Availability of 501BCA16M0000BAG
QUANTITY
501BCA16M0000BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCA16M0000BAG
Internal Part NumberEIS-501BCA16M0000BAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCA16M0000BAG
Related Links501BCA16, 501BCA16M0000BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCA16M0000BAG Details Description
Related parts for 501BCA16M0000BAG
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 144LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A DIRECTFET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
PAC-CMLX-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf