Silicon Labs 501BCAM032768CAF
501BCAM032768CAF picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768CAF
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768CAF.pdf
Availability of 501BCAM032768CAF
QUANTITY
501BCAM032768CAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768CAF
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768CAF
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCAM032768CAF
Related Links501BCAM0, 501BCAM032768CAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCAM032768CAF Details Description
Related parts for 501BCAM032768CAF
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10MSOP datasheet.pdf
CABLE 15COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf