Silicon Labs 501BCAM032768CAG
501BCAM032768CAG picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768CAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768CAG.pdf
Availability of 501BCAM032768CAG
QUANTITY
501BCAM032768CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768CAG
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768CAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCAM032768CAG
Related Links501BCAM0, 501BCAM032768CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCAM032768CAG Details Description
Related parts for 501BCAM032768CAG
IC ENCODR CODEHOP KEELOQ 14TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
METRAL STANDARD HDR STR PF 8X2 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 40.7 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 30A TO204AA datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf