Silicon Labs 501BCAM032768CAG
501BCAM032768CAG picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768CAG
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768CAG.pdf
Availability of 501BCAM032768CAG
QUANTITY
501BCAM032768CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768CAG
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768CAG
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA