Silicon Labs 501BCAM032768DAF
501BCAM032768DAF picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768DAF
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768DAF.pdf
Availability of 501BCAM032768DAF
QUANTITY
501BCAM032768DAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768DAF
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768DAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCAM032768DAF
Related Links501BCAM0, 501BCAM032768DAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCAM032768DAF Details Description
Related parts for 501BCAM032768DAF
05P MTA100 CONN ASSY NATL datasheet.pdf
LCD MODULE datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
C-S-130-14 12-10 STEEL RING#14 datasheet.pdf
RES 324 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 2 DB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE 40A 700V datasheet.pdf