Silicon Labs 501CAC-ABAG
501CAC-ABAG picture photo
Mfg. Part Number
501CAC-ABAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5
Datasheet Download
501CAC-ABAG.pdf
Availability of 501CAC-ABAG
QUANTITY
501CAC-ABAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501CAC-ABAG
Internal Part NumberEIS-501CAC-ABAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCMEMS Technology and Si501/2/3/4 CMEMS Oscillators
Clock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesCMEMS® Si501
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range32kHz ~ 100MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)6.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501CAC-ABAG
Related Links501CA, 501CAC-ABAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501CAC-ABAG Details Description
Related parts for 501CAC-ABAG
BOX ABS GRAY 2.39"L X 1.74"W datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 32LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS .100 SINGLE datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
680UF 350V 40X50MM 85C 10000H datasheet.pdf
AB 2C 2#16S PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 30PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf