Silicon Labs 501HCA12M0000BAG
501HCA12M0000BAG picture photo
Mfg. Part Number
501HCA12M0000BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 12.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA12M0000BAG.pdf
Availability of 501HCA12M0000BAG
QUANTITY
501HCA12M0000BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA12M0000BAG
Internal Part NumberEIS-501HCA12M0000BAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA12M0000BAG
Related Links501HCA12, 501HCA12M0000BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA12M0000BAG Details Description
Related parts for 501HCA12M0000BAG
IC DIGITAL POT 10K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
IC REG BCK SEPIC 2.5V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
SYST MARK 5.08MM 1-8 1=20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 9V SIP 5.2KV datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 18AWG 500' datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
BUSS SEMICONDUCTOR 500V datasheet.pdf