Silicon Labs 501HCA26M0000DAFR
501HCA26M0000DAFR picture photo
Mfg. Part Number
501HCA26M0000DAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 26.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA26M0000DAFR.pdf
Availability of 501HCA26M0000DAFR
QUANTITY
501HCA26M0000DAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA26M0000DAFR
Internal Part NumberEIS-501HCA26M0000DAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency26MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA26M0000DAFR
Related Links501HCA26, 501HCA26M0000DAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA26M0000DAFR Details Description
Related parts for 501HCA26M0000DAFR
RES 6.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS 40V .16A SOP16 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 5VOUT 2W datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE, FTP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IGBT 1200V 150A 543W INT-A-PAK datasheet.pdf