Silicon Labs 501HCA27M0000CAF
501HCA27M0000CAF picture photo
Mfg. Part Number
501HCA27M0000CAF
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA27M0000CAF.pdf
Availability of 501HCA27M0000CAF
QUANTITY
501HCA27M0000CAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA27M0000CAF
Internal Part NumberEIS-501HCA27M0000CAF
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA27M0000CAF
Related Links501HCA27, 501HCA27M0000CAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA27M0000CAF Details Description
Related parts for 501HCA27M0000CAF
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN LG AD IVR (6=6') datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 12PS SMD R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 165MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf