Silicon Labs 501HCA27M0000DAG
501HCA27M0000DAG picture photo
Mfg. Part Number
501HCA27M0000DAG
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA27M0000DAG.pdf
Availability of 501HCA27M0000DAG
QUANTITY
501HCA27M0000DAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA27M0000DAG
Internal Part NumberEIS-501HCA27M0000DAG
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA27M0000DAG
Related Links501HCA27, 501HCA27M0000DAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA27M0000DAG Details Description
Related parts for 501HCA27M0000DAG
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT PE NAT 100' datasheet.pdf
TOOL DIE ASSEM USE W/A9996-ND datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 11.2A 14 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
SGE-225-2-0680L 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf