Silicon Labs 501JCA10M0000BAFR
501JCA10M0000BAFR picture photo
Mfg. Part Number
501JCA10M0000BAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCA10M0000BAFR.pdf
Availability of 501JCA10M0000BAFR
QUANTITY
501JCA10M0000BAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCA10M0000BAFR
Internal Part NumberEIS-501JCA10M0000BAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package1,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCA10M0000BAFR
Related Links501JCA10, 501JCA10M0000BAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCA10M0000BAFR Details Description
Related parts for 501JCA10M0000BAFR
JUMPER-H1501TR/A2015A/H1501TR 3" datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048R/X 4" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 18POS DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIR TREE/CABLE TIE 50LB 15" datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 1400MA 120-277 datasheet.pdf