Silicon Labs 501JCA10M0000DAGR
501JCA10M0000DAGR picture photo
Mfg. Part Number
501JCA10M0000DAGR
Brief Description
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCA10M0000DAGR.pdf
Availability of 501JCA10M0000DAGR
QUANTITY
501JCA10M0000DAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCA10M0000DAGR
Internal Part NumberEIS-501JCA10M0000DAGR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCA10M0000DAGR
Related Links501JCA10, 501JCA10M0000DAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCA10M0000DAGR Details Description
Related parts for 501JCA10M0000DAGR
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKT 40POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf
RES 427 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf