Silicon Labs 501JCAM032768CAG
501JCAM032768CAG picture photo
Mfg. Part Number
501JCAM032768CAG
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCAM032768CAG.pdf
Availability of 501JCAM032768CAG
QUANTITY
501JCAM032768CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCAM032768CAG
Internal Part NumberEIS-501JCAM032768CAG
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCAM032768CAG
Related Links501JCAM0, 501JCAM032768CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCAM032768CAG Details Description
Related parts for 501JCAM032768CAG
RACEWAY 1CHAN SM AD WH10' datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 9.78NS 256FTBGA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL 8UMAX datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE/MALE 1M 22 AWG datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
26500 2C 2#20 S TH RECP AN WC datasheet.pdf
1.2 V Micropower, Precision Shunt Voltage Reference IC datasheet.pdf