Silicon Labs 501MAA-ADAG
501MAA-ADAG picture photo
Mfg. Part Number
501MAA-ADAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM
Datasheet Download
501MAA-ADAG.pdf
Availability of 501MAA-ADAG
QUANTITY
501MAA-ADAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501MAA-ADAG
Internal Part NumberEIS-501MAA-ADAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCMEMS Technology and Si501/2/3/4 CMEMS Oscillators
Clock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesCMEMS® Si501
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range32kHz ~ 100MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)8.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501MAA-ADAG
Related Links501MA, 501MAA-ADAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501MAA-ADAG Details Description
Related parts for 501MAA-ADAG
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 298MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 60POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 200A TO244 datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 57-78 A/T datasheet.pdf