Silicon Labs 501MAG-ADAG
501MAG-ADAG picture photo
Mfg. Part Number
501MAG-ADAG
Brief Description
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM
Datasheet Download
501MAG-ADAG.pdf
Availability of 501MAG-ADAG
QUANTITY
501MAG-ADAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501MAG-ADAG
Internal Part NumberEIS-501MAG-ADAG
Available Frequency Range32kHz ~ 100MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)8.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501MAG-ADAG
Related Links501MA, 501MAG-ADAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501MAG-ADAG Details Description
Related parts for 501MAG-ADAG
IC REG BOOST 2.5V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24-QSOP datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 125MA 1 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 35D STACK datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 600V 4SIP datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
65UF 300V 22.5X67.5 85C AXI datasheet.pdf