Johanson Dielectrics Inc. 501R18W102KV4E
501R18W102KV4E picture photo
Mfg. Part Number
501R18W102KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
501R18W102KV4E.pdf
Availability of 501R18W102KV4E
QUANTITY
501R18W102KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501R18W102KV4E
Internal Part NumberEIS-501R18W102KV4E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMLCC Basics
High Voltage PCB Design for Arc Prevention
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)