Johanson Technology Inc. 501S42E150JV4E
501S42E150JV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E150JV4E
Brief Description
CAP CER 15PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E150JV4E.pdf
Availability of 501S42E150JV4E
QUANTITY
501S42E150JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E150JV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E150JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E150JV4E
Related Links501S42E, 501S42E150JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E150JV4E Details Description
Related parts for 501S42E150JV4E
DIP CABLE - HDM60H/AE60M/X datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.828MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ANTENNA RX DIVERSITY CER 900MHZ datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP3063 BOOST datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf