Johanson Technology Inc. 501S42E360FV4E
501S42E360FV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E360FV4E
Brief Description
CAP CER 36PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E360FV4E.pdf
Availability of 501S42E360FV4E
QUANTITY
501S42E360FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E360FV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E360FV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E360FV4E
Related Links501S42E, 501S42E360FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E360FV4E Details Description
Related parts for 501S42E360FV4E
CONN FFC TOP 12POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 19POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 164POS STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 20POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED ASMT-QWBJ COOL WHT 5700K SMD datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 10K/5.0% 1/8 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf