Johanson Technology Inc. 501S42E470JV4E
501S42E470JV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E470JV4E
Brief Description
CAP CER 47PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E470JV4E.pdf
Availability of 501S42E470JV4E
QUANTITY
501S42E470JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E470JV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E470JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E470JV4E
Related Links501S42E, 501S42E470JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E470JV4E Details Description
Related parts for 501S42E470JV4E
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 4X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 100MHZ 144-LQFP datasheet.pdf
IC SYNCHRONOUS FWRD CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
IC PSE CTRLR FOR POE 36-SSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 6DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf