Johanson Technology Inc. 501S42E510KV4E
501S42E510KV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E510KV4E
Brief Description
CAP CER 51PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E510KV4E.pdf
Availability of 501S42E510KV4E
QUANTITY
501S42E510KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E510KV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E510KV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E510KV4E
Related Links501S42E, 501S42E510KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E510KV4E Details Description
Related parts for 501S42E510KV4E
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 25W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED Z PWR 3000K WARM WHT datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.05A SOT23-3 datasheet.pdf