Johanson Technology Inc. 501S42E620FV4E
501S42E620FV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E620FV4E
Brief Description
CAP CER 62PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E620FV4E.pdf
Availability of 501S42E620FV4E
QUANTITY
501S42E620FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E620FV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E620FV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E620FV4E
Related Links501S42E, 501S42E620FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E620FV4E Details Description
Related parts for 501S42E620FV4E
CONN HEADER 11POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf